http://s1.picofile.com/file/7616981070/fan_ava1.gif

تبانی لبنان- قطر به ضرر ایران

پنجشنبه 19 بهمن 1391 04:07 ب.ظ کد نویسنده: 8 کد خبر:13381
0 رأی
اگر تا پیش از این تبانی و بازی به همزنی در فوتبال تنها توهم توطئه خوانده می‌شد، اکنون با افشاگری‌های یورو پل و همچنین رسانه‌های مختلف جهان پرده از فساد در سراسر فوتبال دنیا برداشته شده است.

به گزارش ایسنا، پیروزی‌های مطمئن به قلم «دکلان هیل» خبرنگار کانادایی کتابی بود که به تبانی‌های بزرگ فوتبال دنیا اشاره می‌کرد. این کتاب که به 15 زبان زنده دنیا ترجمه شده بود، به بررسی خطر‌های تبانی و فساد مالی برای ورزش و به ویژه فوتبال پرداخته بود.

 

بحث اصلی در این کتاب گستردگی و بزرگی خطر تبانی برای فوتبال بود. با این حال با وجود انتشار چنین کتابی و احتمالا کتاب‌های مشابه دیگر هنوز تعداد کسانی که تبانی و بازی به همزنی در فوتبال را تنها زاییده ذهن‌های بیمار می‌داند بسیار است ولی با افشاگری یورو پل و همچنین انتشار اخباری درباره گستردگی فساد در سراسر فوتبال دنیا می‌توان این اخبار را جدی گرفت.

 

در تازه‌ترین رسوایی در فوتبال دنیا که البته فوتبال ایران را هم درگیر خود خواهد کرد، فدراسیون فوتبال لبنان اعلام کرده که به عملکرد بازیکنان تیم ملی این کشور در دیدار برابر قطر مشکوک شده است؛ دیداری که با اشتباه عجیب مدافع لبنان با یک گل به سود قطر به پایان رسید. حتی با استناد به خبر رسانه‌های لبنانی این مساله به تایید وزیر ورزش لبنان هم رسیده است.

 

به این موارد دقت کنید، سال گذشته سایت‌های اینترنتی لبنانی به صورت گسترده اقدام به برگزاری شرط بندی در دیدارهای داخلی و ملی کردند. باشگاه العهد لبنان هم با صدور بیانیه‌ای سه بازیکن ملی‌پوش و یک مسئول اداری این باشگاه را به جرم تبانی محروم کرد. شکست دو بر صفر لبنان برابر بنگلادش و نتایج عجیبی که تیم‌های باشگاهی لبنان در AFC کاپ گرفتند، از دیگر نتایجی است که شائبه تبانی از سوی لبنانی‌ها در آن مطرح بوده‌ اند. البته بحث تبانی در فوتبال لبنان تنها به بازی‌های باشگاهی مربوط نیست. به تازگی برخی از رسانه‌های لبنانی اعلام کرده‌اند که در بازی خانگی تیم‌ ملی فوتبال لبنان برابر قطر در رقابت‌های انتخابی جام جهانی تعدادی از بازیکنان لبنان با عملکردی دور از انتظار موجبات پیروزی تیم قطر را فراهم کردند. البته وقتی گمانه‌ی تبانی بین لبنان و قطر تقویت می‌شود که حرف‌های اخیر کارلوس کی‌روش را بار دیگر مرور کنیم، جایی که او با کنایه مسایلی را درباره این تبانی مطرح کرد.

 

او گفت "لبنان کجا اردو زده است؟ این تیم با چه تیمی بازی دوستانه داشت؟ کجا بود؟ مسلما در خانه من نبوده است! پس فراموش نکنید مسئولیت همه ما این است که بجنگیم و از تیم ملی ایران دفاع کنیم." پاسخ سوال کی‌روش مشخص است، مردان تئو بوکر پیش از سفر به تهران در اردوی دوحه حضور داشتند. در همین حال و پس از انتشار اخباری درباره تبانی بعضی از بازیکنان لبنان با فدراسیون فوتبال قطر مهدی محمدنبی، دبیر کل فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که فدراسیون چه برنامه‌ای برای پیگیری این موضوع دارد؟ گفت: کمیته‌ بین‌الملل فدراسیون فوتبال ایران موضوع را رصد خواهد کرد و نتیجه‌ موضوع را در هیات رییسه مطرح خواهم کرد تا در صورتی که لازم بود تصمیم مورد نیاز اتخاذ شود.

 

وی افزود: قاعدتا در این موارد بخش بازرسی ویژه فیفا مسئولیت بررسی چنین مسایلی را دارد و موضوع از طریق این بخش پیگیری خواهد شد.

 

به هر حال به نظر می‌رسد گذشت زمان بتواند موضوع تبانی تیم‌های ملی قطر و لبنان را اثبات کند، اما با توجه به نفوذ قطری‌ها در فیفا و به دست آوردن میزبانی پر سر و صدای 2022 باید منتظر ماند و دید که آیا فیفا از اعتبارش دفاع خواهد کرد یا تنها به دلار‌های این کشور نفت خیز فکر می‌کند.

نظر شما:


8 + 3 =  
صفحه 1 از 321 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 50 110 160 210 270 320 > >>