مازندلیگ- رسول بهروش

دلخراش‌تر از اخراج شبانه برانکو، ویدیوی آزاردهنده‌ای است که مربی کروات را زیر باران بطری‌های نیم‌خورده آب به تصویر می‌کشد؛ عین نجیب‌زاده‌ای که بر خاک افتاده، مثل پادشاهی که متجاوزان بی‌رحم، قصرش را تسخیر کرده‌اند و بر پیکر نیمه‌جانش بی‌حرمتی می‌کنند. کسی چه می‌داند؛ شاید برانکو در آن لحظات جهنمی به این فکر می‌کرده که سه ماه پیش کجا بود و حالا کجاست. درست کمی پیش از این شکنجه هشتادوهشت روزه که همه‌اش به توهین و تحقیر و تصغیر گذشت، برانکو در ایران برای خودش امپراطوری داشت؛ مردی که در تهران و خیلی از شهرهای دیگر در محاصره ده‌ها هزار «ایسلندی‌زن» از زندگی‌اش لذت می‌برد.

اینکه او چطور از آن فراز رویایی به این نقطه پست و حقیر رسید، دلایل زیادی دارد. بخشی از تقصیر، بدون تردید متوجه عرب و شرکا است؛ مدیران بی‌کفایت باشگاه که برانکو زیر گوش‌شان با زنوزی جلسه می‌گذاشت، اما خوش‌خیالانه لبخند می‌زدند و با اطمینان از ماندن او سخن می‌گفتند. قطعا اگر این جماعت اراده واقعی داشتند، می‌توانستند برانکو را نگه دارند؛ مگر فرگوسن و ونگر خارجی بالای بیست سال در منچستر و آرسنال نماندند؟

در این میان اما بی‌انصافی است اگر خطا و قصور خود برانکو را نادیده بگیریم؛ مردی که در پرسپولیس به اندازه یک‌چهارم جمعیت کرواسی فالوئر جمع کرد و از قضا دستمزدش هم کم نبود، اما سودای سفر به سرش زد و مستقیم رفت به قتلگاه مربیان؛ به جایی که خودش هم تجربه اخراج و بی‌احترامی در الاتفاق را داشت. دو سال قبل از همه این اتفاقات، یک روز که برانکو سر درد دلش باز شده بود در جمع چند خبرنگار جملات تندی در مورد عربستان به زبان آورد، هرچند در پایان مصاحبه از آنها خواست این بخش از حرف‌هایش را منتشر نکنند. سر بزنگاه اما دلارهای نفتی دوباره دلش را ربود تا حالا به جرم گرفتن چهار امتیاز از سه بازی چنین بی‌رحمانه لگدکوب شود. ابتدای لیگ پانزدهم برانکو همین چهار امتیاز را از شش بازی اول پرسپولیس جمع کرد و این تیم را به قعر جدول چسباند، اما لشکر هواداران اجازه نداد کسی نگاه چپ به او بیندازد.

جالب است که برانکو ده ستاره شکم‌سیر و ناسپاس را از پرسپولیس بیرون کرد و سرنوشت سیاه همه آنها را به چشم دید، اما خودش هم ناغافل در همین دام افتاد. روزی که الاهلی برانکو را دزدید، یک روزنامه‌نگار عربستانی سرمستانه نوشت «تهران گریه کرد» کاش حالا یک نفر دستمال دست او بدهد تا اشک جده را پاک کند!مطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد