امروز یکشنبه، یکم تیر ماه ۹۹ سرانجام سهام اولین صندوق ETF دولتی با نماد “دارا یکم” در پرتفوی سهامداران نشست. تاریخ توزیع سهام تا امروز بارها جابجا شده و مشکلات بسیاری در زمینه عرضه این صندوق پیش آمده بود.

از مشکلات این سهام می‌توان به عدم آشنایی غالب خریداران با فرآیند ثبت‌نام و ورود به بورس، عدم اطلاع‌رسانی مناسب در مورد مراحل خرید و همچنین فروش بعد از درج نماد در بورس، عدم هماهنگی بین کارگزاران و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

بسیاری از افراد که صاحب کد بورسی بودند از طریق کارگزاری خرید کرده و به دلیل عدم آشنایی دقیق با این فرآیند و به فرض انجام نشدن خرید دوباره از طریق درگاه‌های بانکی هم اقدام به خرید کردند که باعث بروز مشکلاتی در زمینه بازگشت وجوه بیش از ۲ میلیون تومان شد. خبرها حاکی از آن است که همچنان عده‌ای وجه اضافی پرداختی خود را دریافت نکرده‌اند و هیچ سازمانی هم در این زمینه پاسخگو نیست و مسئولین بورس هم تنها به گفتن اینکه “وجه اضافی بازمی‌گردد و صبور باشید” اکتفا می‌کنند.

تعدادی دیگر نیز بدون مطالعه دقیق قوانین پذیره‌نویسی این صندوق با خرید بیش از سقف، که دو میلیون تومان بود باعث ایجاد دردسر برای خود و سازمان بورس شدند!

عده‌ای اصلا اطلاع نداشتند که بعد از خرید این صندوق برای معامله حتما باید کد بورسی بگیرند و وارد بورس شوند و این مسئله هم باعث بروز مشکلات زیاد و پشیمانی تعدادی از سهامداران شد. حال آنکه سهام این صندوق بسیار باارزش بوده و اصلا توصیه به فروش نمی‌شود!

حالا اما مهم‌ترین مشکل در زمینه افرادی است که از طریق درگاه بانکی خرید خود را انجام داده و سپس برای دریافت کد بورسی اقدام کرده‌اند. در حالی که امروز سهام ETF در پرتفوی همه سهامداران وارد شده، این افراد همچنان نمی‌توانند به سهام خود دسترسی داشته باشند و همین موضوع سوالات زیادی را در ذهن این سهامداران ایجاد کرده است.

خبر خوب این است که جای هیچ نگرانی وجود ندارد، فقط کافی است این افراد مراحل زیر را انجام دهند تا بتوانند سهام را در پرتفوی خود مشاهده کنند:

در صفحه کارگزاری مورد نظر که در آن حساب ایجاد کرده‌اید به قسمت “تغییر کارگزار ناظر” رفته و نماد “دارا یکم” را جستجو کنید (زیر نماد نوشته شده: صندوق واسطه‌گری مالی یکم-سهام)، بعد روی نماد کلیک کرده و دکمه “ثبت درخواست” را بزنید. انشاالله درخواست انجام شده و سهام به زودی در پرتفوی شمت هم قابل مشاهده و معامله خواهد بود.

نکته مهم در این زمینه این است که همیشه اگر سهمی را از طریقی غیر از کارگزاری خریداری کردید، با انجام همین مراحل و جستجوی نام نماد موردنظر، به راحتی دارایی خود را به کارگزاری فعال خود انتقال دهید.

اقتصادبرترمطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد