قیمت میوه در بازار تهران به رغم اینکه فصل عرضه بیشتر میوه است، اما همچنان در برابر کاهش قیمت مقاومت می‌کنند. میوه‌های تابستانه ظاهرا قصد ندارند از قیمت‌های نجومی چند هفته گذشته خود پایین بیایند.

افزایش قیمت میوه در هفته‌های گذشته اعتراض مردم را در پی داشت به طوری که مخاطبان سامانه فارس من خبرگزاری فارس موضوع گرانی میوه را به عنوان سوژه پیشنهاد کرده بودند و خبرگزاری فارس نیز در گزارش‌های مختلف بررسی کرد.

براساس جدیدترین قیمتی که از فروش در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران منتشر شده است، قیمت میوه‌های تابستانه همچنان بالاست. هر کیلو زردآلوی شیراز تا ۲۸ هزار تومان، شلیل شبرنگ تا ۱۷ هزار تومان، گیلاس تکدانه تا ۲۵ هزار تومان، هلو هسته‌جدا تا ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رود.

طی روز‌های گذشته قیمت هندوانه نیز افزایش دو برابری داشته، به طوری که هر کیلوگرم از این محصول در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رود. ملون نیز از این قافله عقب نمانده و هر کیلو تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

* جولان میوه‌های خارجی

در میدان میوه مرکزی و تره‌بار هر کارتن آناناس ۳۲۰ هزار تومان به فروش می‌رود. انبه نیز کیلویی ۳۵ هزار تومان است.

وزارت صمت اخیراً میوه‌های خارجی مانند موز، انبه، آناناس را در گروه کالای ۲۷ قرار داده به آن‌ها ارز اختصاص نمی‌دهد، بنابراین آنطور که واردکنندگان می‌گویند حدود ۳۰۰ تن محصول آناناس در گمرک رسوب کرده و مجوز صادرات داده نمی‌شود.

تفاوت ۱۰ برابری قیمت میوه از مزرعه تا بازار

مسئله مهم در قیمت‌های میوه تفاوت عجیب و غریب آن از مزرعه تا بازار است، در حالی که قیمت محصولات مانند گوجه‌فرنگی و پیاز در منطقه جنوب ۵۰۰ تا یک‌هزار تومان است، اما این محصولات در میدان مرکزی تا ۷ برابر و در بازار تهران تا ۱۰ برابر به فروش می‌رود.

نکته مهم اینکه این‌ها قیمت‌هایی است که در میدان مرکزی میوه و تره‌بار عرضه می‌شود، در مغازه‌های سطح شهر ۳۰ تا ۱۰۰ درصد به این قیمت‌ها اضافه می‌شود. طبق مصوبه، مغازه‌های سطح شهر مجازند ۳۰ درصد به فاکتوری خریدی که از میدان مرزی میوه تره‌بار دارند اضافه کنند، اما آن‌ها رعایت نکرده و تا ۱۰۰ درصد اضافه می‌کنند.

فارسمطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد